Ahoj kamarádi,

to jsem já, vaše Bobina.

Představte si, co se mi stalo! To jsem si takhle hopkala po pokoji a narazila na dobrotu. Moc jsem si na ní pochutnávala, když v tom ke mně přiběhla paní učitelka a dobrotu mi vzala. Byla jsem z toho celá překvapená a taky trochu smutná, proto mi paní učitelka vysvětlila, že se to nepapá a dala mi místo toho mrkvičku.

Víte děti, co já jsem jedla? …Knížku. Máte taky doma knížky? Jaká je vaše oblíbená? Já už mám taky svou oblíbenou knížku. Jmenuje se Ušaté pohádky na dobrou noc a je o králíčcích :).

Víte děti, co jsem se ještě dozvěděla? Že mají knížky svůj svátek. Jmenuje se den knihy. A kdybyste chtěly svátek slavit, tak nejlepším dárkem je, přečíst si nějakou knihu.

Hrajeme si s knížkami

Dobré ráno kamarádi,

knížky máme všichni rádi.

Kolik je v nich tajemství,

kdo poslouchá, dobře ví,

že tam bydlí pohádky

s nádhernými obrázky,

ale také básničky,

říkadla a písničky.

(ČERMÁKOVÁ, M.: Barevné kamínky – Dobré ráno, dobrý den pro jaro, léto, podzim, zimu. Přikrylová Milada Plus, 2007. ISBN 978-80-903992-1-1.)

A teď poradím rodičům, jakou hru si s vámi a pohádkami můžou zahrát.

Jakou pohádku vyprávím?

Vyberte oblíbenou knížku pohádek a přečtěte dítěti část příběhu. Můžete číst od začátku nebo vybrat náhodnou část. Nechte dítě hádat, kterou pohádku právě čtete.

Jestli uhádnete, z které pohádky je tento úryvek „Ach, babičko, proč máš tak velké uši?“ „Abych tě lépe slyšela.“ „Ach, babičko, proč máš tak velké oči?“ „Abych tě lépe viděla.“

Kde se schovává?

Vezměte si obrázkovou knížku. Vyzvěte dítě, aby hledalo různé předměty na obrázku. Poté se můžete vyměnit a dítě bude vymýšlet předměty a vy budete hledat.

Obrázkové čtení

Přečtěte si společně obrázkové pohádky. Rodiče budou číst písmenka a vy děti, pomozte jim příběh doplnit popisováním obrázků. Tady vám posílám zásobu obrázkových pohádek.

http://www.sylvafrancova.com/Animacek_pohadky.php?jzk=0

„Pusťte se do čtení s chutí jako kamarád Samík a když by vám chyběla správná kniha, máme pro vás řešení:“  

Výroba vlastní knihy

Chybí vám doma nějaká knížka? Tak si ji vyrobte! Kreslit můžete pohádku, kterou znáte nebo si vymyslete společně s dítětem pohádku novou.  Jednotlivé obrázky seřaďte a svažte je provázkem. A pak už se můžete pustit do vyprávění.

Pohádkové hádanky

Kdopak bere za kliku

u chaloupky z perníku?

A kdo loupe perníček

Mařenka a….

Kdopak pustil do síňky

neposedne jeskyňky?

Prý jen ohřát prstíček

Kdopak to byl?…

V rákosinách u rybníčku

líčí hrnek na dušičku.

Ze šosu mu voda stříká,

dejte pozor na…

Kdopak asi v domku bydlí?

U stolečku sedm židlí,

sedm hrnků na polici.

Kdo tu bydlí?…

Uhodli jste všechny hádanky? Mně musela paní učitelka trochu pomoci. Tak vám posílám správné odpovědi, abyste si je mohly zkontrolovat. 

(Jeníček, Smolíček, vodníka, trpaslíci)

Tlapku na to,

vaše Bobina