Poslední dubnový večer bývá ve městech a na vesnicích veselo i tajemno: hoří ohně, lidé si opékají buřty, hlavně děti se převlékají do čarodějnických kostýmů a v ohni se pálí figuríny čarodějnic.

Letos se asi čarodějnice tradičně pálit nebudou. Nevadí, uděláme si spolu malou papírovou čarodějnici, veselou papírovou loutku. U školky jsou k vyzvednutí malé balíčky s materiálem nebo můžete použít cokoliv jiného, podle své fantazie. 

V balíčku najdete šablonku ze čtvrtky, nastříhaný novinový papír, látkové odstřižky a proutek. Dále pak budete potřebovat nůžky a kancelářskou sešívačku.

Balíčky bude ve středu 28. dubna od 10 do 12 hodin předávat naše hodná čarodějka osobně. Budeme rády, když se na tento čas registrujete zde. Pozdravy pak budou i nadále připraveny k vyzvednutí u školky.

Z kartonu vystřihneme tvar těla a hlavy, prostřihneme otvory na prsty a proužek na košťátko.

Sešívačkou přišijeme hlavu k tělu, nalepíme obličej a „šaty“, sešívačkou nebo lepidlem připevníme vlasy z novinových proužků. Uděláme koště ze špejle a z proužků novin přivázaných provázkem a nasuneme ho do zářezu.

A už si můžeme hrát.

Podle pověstí čarodějnice uměly létat na koštěti, vařily nejrůznější lektvary a znaly mnoho kouzel a zaklínadel. Vymyslíte nějaké zaklínadlo?

Tahle krátká říkanka se k vaší přátelské čarodějničce hodí:

Dívka na koštěti
už k vám letí,
není zdaleka jediná,
plno kamarádek má.
Je totiž svatojakubská noc
a ožívá čarodějná moc.

Maminka a tatínek určitě znají slavnou písničku z filmu Dívka na koštěti, kde se to čarodějkami, čaroději a kouzly jenom hemží. Zazpíváte ji společně vaší malé čarodějce?

Saxano, v knihách vázaných v kůži
zapsáno kouzel je víc než dost.
Saxano, komu dech se z nich úží,
Saxano, měl by si říct: už dost!

Seď chvíli tiše a pak hledej spíše, kde ve všem
se píše, že tát bude sníh, loňský sníh.
Najdeš tam psáno, jak změnit noc v ráno, jak zaklít
ne v ano a pláč v nocích zlých změnit v smích.

Saxano, v knihách vázaných v kůži
zapsáno kouzel je na tisíc.
Saxano, v jedné jediné růži,
Saxano, kouzel je mnohem víc.

Autor textu Pavel Kopta, autor hudby Angelo Michajlov

Čarodějný večer přeje Školka K2