Zimo, zimo, táhni pryč!

V tomto roce připadá SMRTNÁ NEDĚLE na 21. března. 

Dle starých zvyků se v tento den vynášela Morana. Ještě i letos nemůžeme Moranu zapálit a hodit do potoka společně. Ale nenechme se odradit a pokračujme v tradici, vynesme si každý svou malou Moranku. 

Na našich webových stránkách najdete návod na výrobu malých Moranek, písničku, kterou zpívalo procesí při vynášení Morany a něco málo informací o 6 postních nedělích.

Výroba Moranky

Píseň 

Teď zimu bičem, kamenem

Od popeleční středy ke květné neděli

6 postních nedělí podle starých zvyků

POPELEČNÍ STŘEDA (připadá na 17. 2. 2021)

Popeleční středou se uzavírá masopustní hodování a zábavy, je to začátek 40denního půstu. Oslavy jara se řídí podle měsíčního úplňku, když vstoupí měsíc do úplňku po prvním jarním dnu (21. 3.), je nejbližší neděle Hodem božím velikonočním.

PUČÁLNÍ nebo také PRAŽNÁ NEDĚLE (připadá na 21. 2. 2021)

Je první neděle postní, název dostala podle naklíčených a opražených zrn hrachu a obilí.

SAZOMETNÁ nebo také ČERNÁ NEDĚLE (připadá na 28. 2. 2021)

Je druhá neděle postní, neděle předjarního úklidu a smýčení.

KÝCHAVNÁ NEDĚLE (připadá na 7. 3. 2021)

Je třetí neděle postní. K té se vztahuje pověra, že člověk bude celý rok živ a zdráv, kýchne-li tento den alespoň třikrát.

DRUŽEBNÁ nebo také LIŠČÍ NEDĚLE (připadá na 14. 3. 2021)

Název čtvrté postní neděle je odvozen od starodávného zvyku sdružování, kdy se především mladé dívky domluvily na společné svačině a poněkud slevily z přísného půstu a pekly velké koláče s bohatou náplní zvané „DRUŽBANCE“. Jinde se tradoval zvyk přípravy postních preclíčků, které hospodyně navlékaly na vrbové pruty spojené barevnou pentličkou a rozvěšovaly je v sadu po větvích stromů. S úsvitem probudily děti zprávou, že kolem běžela liška a poztrácela preclíky.

SMRTNÁ NEDĚLE (připadá na 21. 3. 2021)

S pátou nedělí postní se pojí všeobecně známý obřad vynášení smrti. Všechny nepříjemnosti zimy, tma, mráz, hlad, strach z nedostatečných zásob potravy a topiva, úzkost z nemocí a smrti byly personifikovány ve slaměné panně Moraně – Smrtce (Mořena, Mařena, Smrťák).

KVĚTNÁ NEDĚLE (připadá na 28. 3. 2021)

Následující šestá postní neděle je o mnoho radostnější. Hospodáři vyvazovali dlouhé lískové pruty množstvím ratolestí narašených stromů, chvojím, kvetoucím lýkovcem a především jívou s bělavými kočičkami. Úvazy pak nechávali posvětit v kostele, posvěcené ratolesti sloužily po celý rok k ochraně lidí a majetku před zlými silami.

Po květné neděli začíná VELIKONOČNÍ PAŠIJOVÝ TÝDEN, v kostele se čtou pašije – příběhy o utrpení Krista. Zvony podle tradice odletí do Říma.

Zdroj:

SKOPOVÁ, Kamila. Velikonoční svátky o století zpátky aneb Jarní tradice v české domácnosti. Nakladatelství Akropolis s.r.o., 2007.