Klub K2

Zahrada ve městě

Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Napsal(a)  Zveřejněno v: Zahrada ve městě

Na Zahradním městě se již brzy budete moci projít po nové naučné stezce

Městská část Praha 10 se v letošním roce stala vítězem soutěže, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s městem Strakonice, a získala prestižní ocenění „Město stromů“ ročníku 2012/2013. V rámci této kampaně Vás zveme na slavnostní otevření naučné stezky. Akci pořádá náš Klub K2, o.p.s.

 

Nápad vytvořit na Zahradním městě naučnou stezku vznikl u nás v Klubu K2. Chtěli jsme občanům a hlavně dětem nejen zpestřit procházky v okolí jejich bydliště a přinést jim nové informace či podněty k zamyšlení, ale zejména vytvořit vztah k místu ve kterém žijí. Tematické zaměření stezky vyplynulo tak nějak přirozeně samo. Vždyť ulice Zahradního města nesou názvy rostlin, proč tedy nevybrat právě je?

 

Podnět k uskutečnění pak přinesla Městská část Praha 10, která v rámci projektu Společně měníme Prahu 10 vypsala soutěž „Zásobník projektů – město na míru“. Nápad k vytvoření naučné stezky byl s dalšími pěti projekty vybrán k realizaci.

 

Stezka bude slavnostně otevřena 20. října 2012 v Jabloňové ulici a bude mít zatím čtyři tabule. Najdete je u ulic Jabloňová, Topolová, Ostružinová a Malinová, je tak zřejmé, jakým tématům se budou jednotlivá zastavení věnovat. Snažili jsme se, aby každá tabule obsahovala naučnou část určenou dospělým či starším dětem a pak otázky a podněty pro menší děti. Doufáme, že naučná část nabídne dospělým zajímavé nebo méně známé informace o dané rostlině. Pro děti jsme zvolili hravější formu - prostřednictvím celé řady otázek, pokusů a cvičení dobře poznají život rostliny. Tento zážitkový způsob učení by měl být nejen zábavnější, ale děti by si měly získané informace také lépe zapamatovat. Primárně je stezka určená předškolákům a jejich rodičům, ale zajímavá bude jistě pro všechny věkové kategorie.

 

Není pouhá náhoda, že provozujeme i školku s lesním programem. Proto považujeme postavení naučné stezky o životě rostlin pouze za začátek své práce na toto téma. Stezku by v budoucnu měla doplňovat i řada dalších materiálů, které dětem umožní opakovat a rozvíjet získané vědomosti a všímat si podrobností v přírodě. Chybět nebude výtvarná, fotografická či literární soutěž. V plánu je také výroba pracovních listů, které budou na jednotlivé rostlinné druhy navazovat. Zapojení obyvatel Zahradního Města je podmínkou úspěchu celého projektu, v přípravách je zatím soutěž o nejhezčí ulici.

 

Malou ukázku inspirativních činností můžete vidět, pokud přijdete na slavnostní otevření stezky. Budete mít příležitost si vyrobit krmítko pro ptáky, namalovat svůj oblíbený strom, pouštět si vlastnoručně vyrobenou lodičku z kůry. Svůj hlas budete moci dát ulici, ve které chcete mít další tabuli naučné stezky. O dalších aktivitách souvisejících s naučnou stezkou budou průběžně informovat stránky Klubu K2 (www.klubk2.cz), časopis Klubko, stránky www.praha10.cz, www.vpp10.cz a Noviny Prahy 10.

 

 

Číst 4131 krát Naposledy změněno čtvrtek, 03 prosinec 2015 10:19
Více z této kategorie: Trochu z historie »